Hungarian Participation Democracy's Ghost.

I have been a community development social worker and NGO activist from 1988 until 2007 back in Hungary. I am using the democracy development single issue movement points of view to let people understand the current affairs. During the first 7 years I wrote nearly 1000 articles about employment, democracy development, agriculture NGO situation. After this election I decided I turn my blog to English.

Kommentek

RSS Feedek

RDH Blog - RSS 2.0 hírcsatorna

Parlamenti vagy helyi döntéshozatalt támogató részvételi demokrácia mozgalmak

2009.06.06. 00:47 :: Saman

Ezt a kettős definíciót azért állítottam össze így, mert úgy gondolom, hogy nálunk ebben különbség van az RD mozgalmak között.

Vannak olyanok, amelyek a parlamenti döntéshozatalra koncentrálnak és idegen világ számukra a helyi közösségsekkel élő kapcsolatot ápoló bázisdemokratikus mozgalmiság, míg más köröknek a parlamenti munkára való koncentrálás az idegen.

Habermas éppen az életvilág - rendszerszemlélet fogalmakkal írja le, hogy fölülről nézve az egész dolgonak más logikája van, mint alulról nézve. Más a nyelv. Más a tevékenység. Mások a célok.

Azokban a civil önszerveződésekben, amelyek civil koalíciót szerettek volna összehozni mindkét világ megtalálható. Olyan is van, amely civil módon szeretne minél több érdeket kanalizálni egy-egy szakmaterület kormányzati munkájának kontrolláláshoz, míg akadtak olyanok, amelyek párttá szerveződtek, de civil elit rekruitációs háttérre építenek.

Én mindíg azon az oldalon dolgoztam, ahol a civil világ működik. Részt vettem az Oktatási Érdekegyeztető Tanács munkájában, mint diákszervezet elnöke, de a direkt pártpolitikától távol maradtam, ettől a néhány alkalomtól eltekintve.

A mostani civil párttá alakulásoknál is jelen voltam, mind az Élőlánc, mind pedig az LMP születésénél, de leginkább azt képviseltem, hogy vegyék komolyan a civil módon való építkezést, különben nem lépik át az 5%-os küszöböt.

Most az LMP talán átlépheti. Majd meglátjuk.

Vannak olyan mozgalmak, amelyek eleve könnyen kerülnek a pártokráciával tárgyaló asztalra, mert olyan neves szakértők vagy médiaszemélyiségek vezetik a szervezeteket, akiknek az együttműködésére számít a pártokrácia. Itt külön fel lehet sorolni, hogy melyik oldal kivel tárgyal és kivel nem.

Arra is van példa, hogy a civil világ valóban független - pártsemleges, csakhogy valamelyik érában komolyabb fejlődést élt meg, így a másik oldal pártokráciája - köztisztviselői kara élből elutasítja.

Érdekes megfigyelni a MIÉP vagy a JOBBIK közösségi hátterét. Mindkét párt erősen épített a helyi közösségiségre és erős volt az országos áramalatokban is.

A MIÉP az MDF helyi alapszervezeteit édesgette magához sokéves integráló munkával, a JOBBIK meg teljesen posztmodern eszközökkel, posztmodern kampányokat folytatott.

Azt is érdekes megfigyelni, hogy a sajtó mely mozgalmakkal milyen mértékben működött / működik együtt, és melyektől zárja el teljes mértékben az országos nyilvánosságot.


Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://reszvetelidemokracia.blog.hu/api/trackback/id/tr321166644

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása