Hungarian Participation Democracy's Ghost.

I have been a community development social worker and NGO activist from 1988 until 2007 back in Hungary. I am using the democracy development single issue movement points of view to let people understand the current affairs. During the first 7 years I wrote nearly 1000 articles about employment, democracy development, agriculture NGO situation. After this election I decided I turn my blog to English.

Kommentek

RSS Feedek

RDH Blog - RSS 2.0 hírcsatorna

A FIDESZ vagy az MSZP tárgyalóképes struktúrák-e az állampolgári önszerveződések számára?

2010.08.03. 11:30 :: Saman

Sokszor érintettem már azt a témát, hogy a rendszerváltás nagy társadalmi szerződése az volt, hogy nyílt piacgazdaság lesz, nyugati tipusú jóléti társadalom modell felé fogunk építkezni és demokrácia lesz.

A demokrácia deficitek ma már toptémának számítanak a közbeszédben. Teljesen nyilvánvaló, hogy a demokráciára még várnunk kell. Nem vehetünk részt a saját sorsunk alakításában. A jelenlegi intéményrendszer kirekesztő.

A FIDESZ gátlástalan mértékben tolja el, a még kirekesztőbb irányba.

A rendszer megközelíti vagy meghaladja a Kádári diktatúra azon demagóg önképét, hogy az akkori MSZMP KB kézi vezérlése fölött "valós társadalmi kontroll" működött demokratikus keretek között.

Ennek a demagógiának a feszültsége rendkívül erősen megnyilatkozik a választások óta.

Egyszerre kommunikálja a FIDESZ, hogy érzékeli, hogy az emberek frusztráltak és elégdetlenek a közélettel, a demokráciával, a kormányprogram zárófejezetévé vált a demokrácia deficitek ügye.

Ugyan akkor a korábbi ténykedés egyenes irányú folytatását láthatjuk. A szájával empatikus demokrata a FIDESZ, a kezével pedig civilgyilkos. A demokratikus kontrollmechanizmusok utolsó bástyáit is felszámolta röpke 3 hónap alatt.

A FIDESZ 12 éve a Nemzeti Gyűlölködés Rendszerét építgeti. Egy világos és határozott politikai szocializációs folyamat során, a hazai közéletnek újra meghatározó dinamikájává vált az etnikai alapú bűnbakképzés, az ország valóságos problémáiról nem lehet közbeszédet folytatni, mert mindent elfed ez a demagóg köd. A sajtó nem enged be civil t a közbeszédbe. Kizárólag a civilgyilkos zsákmányszerző pártok tematizálhatnak ügyeket.

Az alkotmány körüli "társadalmi vita és népszavazás" körül komoly kérdések merülnek fel arról, hogy ki hozhat gyógyírt a hazai demokrácia betegségeire.

A népszavazás ellen érvel Schöpfin György politológus. Szerinte a népszavazás a szélsőséges csoportoknak kedvez.

Úgy tűnik, hogy a FIDESZ binakó csekkes forradalomideológiája szerint egy FIDESZ - FIDESZ paktum kell ahhoz, hogy az új alkotmány széles körű társadalmi vitája megvalósuljon.

A FIDESZ tagok tudnának arról nyilatkozni arról, hogy ez valami 15-30 fős vezetőségnek a közbeszédét jelenti, vagy ennél szélesebb kör is bele beszélhet mondjuk egy olyan fajsúlyú kérdésbe, hogy mik legyenek a demokrácia új játékszabályai.

Jó kérdés azonban, hogy a politikafüggetlen civil mozgalmak likvidálása utáni korban, kikkel lehetne arról gondolkodni, hogy milyen legyen az érdek artikuláció új keret rendszere.

Ha kilóra kipusztultak a független mozgalmak, különösen azok, akik a társadalmi tervezés területén dolgoztak, akik kereteket teremtettek facilitált közbeszéd lefolytatásához, akkor kinek az orra alá lehet mikrofont dugni akkor, amikor a nép hangját szeretnénk hallani?

Mik legyenek az érdek artikuláció formái?

Etekintetben érdekes helyzet ez. Ha feléledne valamilyen csoda folytán az állampolgári öntudatosság és betennék az emberek a véleményüket egy nagy társadalmi vita folyamatban egy olyan fórum sorozatba, amely a keretszabályok megváltoztatásáról szól, akkor ez a civil érdek artikulációs folyamat, a végén tárgyalóképesnek tartaná-e a döntéshozókat?

Ha én mindjuk felkent, azaz mandátummal ellátott képviselője volnák egy ilyen érdek artikulációs folyamatnak, hihetnék-e abban, hogy a velem szemben ülő FIDESZ képviselők azzal a szándékkal hallgatják meg a javaslatokat, mert ők szeretnének érdemi demokráciát, szeretnének jóléti társadalom irányába építkező folyamatokat, szeretnének nyílt piacot.

Ebben a blogban eleddig van vagy 500 cikk arról, hogy a civilgyilkos zsákmányszerző pártokrácia mintha más irányba pörgetné az ország dolgait.

Én ha tárgyaló asztalhoz ülnék ezekkel, vélhetően végig fölfordult gyomorral vennék részt egy ilyen közbeszédben. Tele vagyok a mozgalmainkat ért sebekkel. Amikor ezek a hölgyek és urak a "demokráciájukat védik" szónoklataikkal, akkor esetpéldák tömkelege van a fejemben arról, hogy ők miket tettek az állampolgári érdek artikuláció totális megsemmisüléséért.

Olyan vagyok már, mint a svédek, amikor minden olyan tárgyalóasztalnál, ahol oroszokkal hozta őket össze a jósors, mindíg feltették azt az előkérdést, hogy "Hol van Wallemberg?".

Aztán érdemi válasz hiányában szépen kivonultak a teremből, évtizedeken keresztül.

Nekem a Halász - Zuchlag paktum körül vannak kérdéseim.

Szólj hozzá!

Közösségi HR Társadalmi tervezési folyamatok támogatása. Munkaerőpiaci reintegrációs projektek előkészítése Részvételi Demokrácia Hálózat civilmandatum@gmail.com

A bejegyzés trackback címe:

https://reszvetelidemokracia.blog.hu/api/trackback/id/tr692195301

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása